5 OSNOVNIH VEŽBI ZA BOL U DONJEM DELU LEDJA…
UZROK BOLA U DONJEM DELU LEDJA
-
Loše držanje tela: Dugotrajno sedenje ili stajanje u nepravilnom položaju može uzrokovati prekomerni pritisak na mišiće i ligamente u donjem delu leđa. Ovo može dovesti do napetosti mišića i bola.
-
Mišićni grčevi ili povrede: Naglo podizanje teških predmeta, prekomerna fizička aktivnost ili nagli pokreti mogu izazvati povrede mišića, tetiva ili ligamenata u donjem delu leđa. Ovi bolovi obično mogu biti oštri i lokalizovani na određenom području.
-
Diskus hernija: Diskus hernija se dešava kada unutrašnji deo intervertebralnog diska iscuri kroz spoljni omotač i pritisne na spinalni nerv. Ovo može uzrokovati jak bol u donjem delu leđa koji može zračiti niz nogu. Bol obično može biti oštar i može se pogoršati tokom kašljanja, kijanja ili dugotrajnog sedenja.
-
Osteoartritis: Osteoartritis je degenerativno oboljenje zglobova koje se može razviti u kičmenom stubu, uključujući i donji deo leđa. Ovo stanje može izazvati bol, ukočenost i smanjenu pokretljivost u zahvaćenom području.
-
Spondilolisteza: Spondilolisteza je stanje u kojem jedan pršljen klizi napred u odnosu na pršljen ispod njega. Ovo može pritisnuti na spinalne nerve i uzrokovati bol u donjem delu leđa, kao i ukočenost i smanjenu pokretljivost.
-
Spinalna stenoza: Spinalna stenoza se dešava kada se prostor unutar kičmenog kanala suzi, što može pritisnuti na spinalne nerve. To može izazvati bol u donjem delu leđa koji se može pogoršati tokom hodanja ili stajanja, a može se olakšati sedenjem ili savijanjem napred.
-
Problemi sa bubrezima: Infekcije ili kamenci u bubrezima mogu izazvati bol u donjem delu leđa, obično na jednoj strani tela. Ovi bolovi mogu biti praćeni i drugim simptomima kao što su bol prilikom mokrenja ili krv u mokraći.
-
Endometrioza: Kod žena, endometrioza može izazvati bol u donjem delu leđa, posebno tokom menstrualnog ciklusa. Ovo stanje se dešava kada tkivo koje oblaže unutrašnjost materice raste izvan nje, što može izazvati bol i nelagodnost.
DISKUS HERNIJA - najčešći uzrok bola
Diskus hernija jeste jedan od čestih uzroka bola u donjem delu leđa, posebno kod odraslih osoba, ali nije uvek najčešći uzrok. Ona se dešava kada se meki unutrašnji deo diska između pršljenova izboči kroz spoljni omotač, iritirajući okolne nerve i uzrokujući bol. Evo nekoliko razloga zbog kojih se diskus hernija može smatrati čestim uzrokom bola u donjem delu leđa:
-
Učestalost dijagnoze: Diskus hernija je česta dijagnoza među ljudima koji pate od bola u donjem delu leđa. Mnogi ljudi koji imaju problem sa bolom u leđima posete lekara i budu dijagnostikovani s diskus hernijom.
-
Simptomi: Simptomi diskus hernije, poput oštrih bolova u donjem delu leđa, bolova koji se šire niz nogu (širi se duž nerva koji je iritiran) i ukočenosti, često su izraženi i mogu biti vrlo neugodni, što dovodi do traženja medicinske pomoći.
-
Utjecaj na svakodnevni život: Diskus hernija može znatno ometati svakodnevne aktivnosti i smanjiti kvalitet života zbog bola i ograničene pokretljivosti. To može uticati na sposobnost obavljanja posla, kućanskih obaveza, pa čak i osnovnih aktivnosti kao što su hodanje ili sedenje.
PROMENA NAVIKA KOD BOLA U DONJEM DELU LEDJA
Pravilno držanje tela: Pazite da održavate pravilno držanje tela dok sedite, stojite i hodate. Držite leđa pravo, ramena opuštena i ravna, a stomak zategnut.
Redovno vežbanje: Uključite redovno blage vežbe istezanja i jačanja leđnih mišića, kao što su plivanje, hodanje ili joga. Ove vežbe mogu poboljšati fleksibilnost i snagu mišića leđa, što može smanjiti bol.
Održavanje zdrave telesne težine: Prekomerna telesna težina može opteretiti donji deo leđa i povećati bol. Održavanje zdrave telesne težine može smanjiti pritisak na leđa i smanjiti bol.
Pravilno podizanje težine: Ako morate podizati teže predmete, savijte kolena, držite leđa ravno i koristite noge za podizanje tereta umesto leđa. Izbeći podizanje teških predmeta iz savijene pozicije u struku.
Prestanak pušenja: Pušenje može smanjiti protok krvi u kičmenom stubu i smanjiti sposobnost tela da se izleči. Prestanak pušenja može poboljšati opšte zdravlje leđa i smanjiti rizik od bola.
Pauze prilikom sedenja: Ako dugo sedite, ustanite svakih 30-60 minuta i protegnite se. Hodajte malo oko sobe ili radnog prostora kako biste održali cirkulaciju i smanjili pritisak na donji deo leđa.
Pravilno spavanje: Odaberite dušek i jastuk koji podržavaju prirodnu krivinu vašeg tela. Spavajte na leđima ili sa strane, izbegavajte spavanje na stomaku.
Razvijanje strategija za upravljanje stresom: Stres može izazvati napetost u mišićima i povećati bol u leđima. Razvijanje tehnika opuštanja poput dubokog disanja, meditacije ili joga može pomoći u smanjenju stresa i bolova.
oslobodite se bola u donjem delu ledja, zakažite besplatne konsultacije...
5 OSNOVNIH VEŽBI ZA LEDJA OVDE
PROGRAM VEŽBI ZA DONJI DEO LEDJA
INDIVIDUALNA IZRADA PROGRAMA
- PODELI
MOŽDA ĆE VAM SE SVIDETI...
LOŠE DRŽANJE TELA i bol u ledjima….
- april 20, 2024
- by PROGRAMI ZA LEDJA
- in BOL U LEDJIMA